Ako vybrať správnu ortézu na koleno - Všetko, čo potrebujete vedieť

Ako vybrať správnu ortézu na koleno - Všetko, čo potrebujete vedieť

Ortéza na koleno môže byť cenným nástrojom pre ľudí s rôznymi druhmi problémov a zranení kolien. Potenciálnych problémov s kolenami je ale veľmi veľa, preto treba pochopiť, ako si vybrať tú správnu ortézu na koleno, ktorá mi pomôže presne v mojej špecifickej situácií.

Napríklad, ak si len hovoríte “trochu ma bolí koleno”, určite nebudete potrebovať ortézu s tým najvyšším stupňom podpory.Takže v tomto článku si prejdeme do detailu, aký typ ortézy alebo bandáže na koleno potrebujete pre vašu osobnú situáciu, či už máte artritídu ale len jemnú bolesť kolena.

Následne si tiež povieme výhody a nevýhody každého druhu, takže po prečítaní tohto článku budete presne vedieť, aký typ ortézy alebo bandáže na koleno potrebujete.

orteza-na-koleno-kneeflex-po-treningu

Na spodku tohto článku môžete taktiež nájsť tabuľku, ktorá vám vysvetlí akú ortézu je ideálne použiť na špecifickú diagnózu. V neposlednom rade je ale VEĽMI DÔLEŽITÉ zdôrazniť, že v prípade ak trpíte viac ako len jemnou bolesťou kolena, pred finálnym výberom ortézy alebo bandáže na koleno sa vždy poraďte s lekárom alebo fyzioterapeutom. Môže sa napríklad stať, že ak vaša diagnóza nie je vážna a vy zvolíte ortézu s najvyššou podporou. Na prvý pohľad vám ortéza tieto problémy “schová”, no časom sa vám daná diagnóza môže z dôvodu zanedbania lekárskej pozornosti zhoršiť!

Poďme si teda predstaviť základné druhy ortéz a bandáží na koleno.

Základné rozdelenie podľa stupňu fixácie

V tejto časti si prejdeme základné rozdelenie na bandáže na koleno s nižším stupňom podpory a ortézy na koleno s vyšším stupňom podpory.

 

1. Bandážde na koleno

Bandáže na koleno sú elastické návleky na koleno, ktoré poskytujú najnižší stupeň podpory. Sú väčšinou výrazne lacnejšie ako ortézy na koleno a ich cena sa len zriedka dostane nad 20€. Keďže poskytujú len veľmi nízky stupeň podpory, sú určené hlavne pre ľudí s ľahkou bolesťou kolena ktorí predtým neutrpeli žiadne veľké zranenia.

Výhody:

 • Priedušnosť
 • Cena
 • Jednoduché navliekanie

Nevýhody:

 • Nízky stupeň podpory
 • Nízka efektivita pri závaźnejších problémoch

Následne sa bandáže na koleno podľa vlastností dajú rozdeliť na 3 ďalšie kategórie, ktoré sú:

Základná bandáž na koleno: Elastický návlek s najmenšou kompresiou. Je to najlacnejšia varianta bandáže na koleno.

Medicínska bandáž na koleno: Tieto bandáže obsahujú v ich materiáloch vstrebateľnú “zmes liečiv”, ktorá má za úlohu poskytnúť extra úľavu. Tieto bandáže patria k menej bežným variantam a treba byť pri ich výbere opatrný, hlavne čo sa týka obsahu vstrebateľnej zmesi a dôveryhodnosti predajcu.

Kompresná bandáž na koleno: Tieto bandáže sú vyrobené s hrubšieho materiálu a poskytujú najväčšiu podporu zo všetkých druhov bandáží. Tento typ bandáže na koleno máme v ponuke aj my, môžete si ju pozrieť tu - bandáź na koleno KneeSleeve™.

 

2. Ortézy na koleno

Ortézy na koleno poskytujú v porovnaní s bandážami na koleno vyšší stupeň podpory. Ceny týchto ortéz sú vďaka ich komplexnosti vyššie a podľa typu ortézy sa cena pohybuje od 25€ (najmenšia podpora) kľudne až do výšky 100€ (silno vystužené ortézy)

Nevystužené ortézy: Poskytujú dostatočnú podporu na poskytnutie citeľne zvýšenej stability, no stále vás nebudú obmedzovať v pohybe. Nevýhoda týchto ortéz môže byť, že dokážu vďaka zvýšenej podpore zamaskovať a “zjemniť” problém s kolenom, ktorý sa časom môže zhoršiť a preto pri silnejších bolestiach/problémoch s kolenami vždy odporúčame najskôr navštíviť lekára a ortézu si kúpiť až keď budete vedieť, aký konkrétny problém máte.

Výhody:

 • Vyšší stupeň podpory
 • Zlepšujú stabilitu
 • Ľahké navliekanie
 • Cena

Nevýhody:

 • Môžu “zamaskovať” potenciálne vážnejšie problémy
 • Horšia priedušnosť

Vystužené orézy: Tento druh ortézy na koleno spoznáte ľahko vďaka kovovým výstuhám po bokoch. Sú určené hlavne pre ľudí, ktorí hľadajú maximálny stupeň podpory aj na úkor jemne zhoršenej mobility. Patria k najdrahším a najúčinnejším ortézam na koleno a ich ceny sa hýbu väčšinou nad 30€. V našej ponuke taktiež môžete nájsť aj vystuženú ortézu - ortéza na koleno KneeFlex™.

Výhody:

 • Vysoký stupeň podpory
 • Vhodné pre široké spektrum problémov, hlavne zranení / vážnejších diagnóz

Nevýhody:

 • Horšia mobilita
 • Vyššia cena
 • Horšia priedušnosť

 

Aká ortéza na koleno je vhodná pre špecifické problémy?

V tejto tabuľke nájdete jednoduché zhrnutie znázorňujúce efektivitu jednotlivých druhov ortéz v závislosti od špecifických problémov. Táto tabuľka slúži na to, aby ste dokázali získať všeobecnú predstavu o tom, ktorá ortéza by mohla byť pre vás tá pravá.

Nezabúdajte ale, že pokiaľ trpíte väčšími bolesťami kolien alebo ste obmedzený pri pohybe, VŽDY v prvom rade kontaktujte vášho lekára alebo fyzioterapeuta. Ten vám dokáže odporučiť ortézu vhodnú na vašu špecifickú diagnózu.

tabulka-ortez-na-koleno-podla-diagnozy

 

Záver

Dúfame, že tento článok vám pomôže pri výbere správnej ortézy na koleno alebo bandáže na koleno. Bez ohľadu na to, aký typ zranenia alebo stavu máte, vždy konzultujte svoje potreby so zdravotníckym odborníkom predtým, ako si vyberiete ortézu na koleno. Spoločne môžete určiť, ktorá možnosť je pre vás najlepšia.

Späť na blog

Pridať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred publikovaním schválené.