Čo spôsobuje bolesť v oblasti krčnej chrbtice a ako to riešiť?

Čo spôsobuje bolesť v oblasti krčnej chrbtice a ako to riešiť?

V dnešnej dobe sa čoraz častejšie stretávame s tým, že sa ľudia sťažujú na bolesti v oblasti krčnej chrbtice, hlavy alebo chrbta. Avšak, málokto sa zamýšľa nad tým, čo týmto problémom predchádza. Je to dôsledok sedavého spôsobu života, nekvalitného spánku či nadmerného stresu?

Pri týchto bolestiach sa najčastejšie stretávame s funkčnou poruchou. Často je to spôsobené dlhým pozeraním jedným smerom, zlým vykonávaním činnosti alebo nadmernou záťažou. Výsledkom je obmedzená pohyblivosť krčnej chrbtice a vznikajú bolestivé stavy.

Rozlišujeme bolesť  v hornej časti krku, kde sa spája s bolesťami v záhlaví alebo aj s prejavmi ako sú závraty, pocit na zvracanie, zvracanie či silné bolesti hlavy a bolesť v dolnej časti krku, ktorá častejšie prináša pocit stuhnutosti, tlaku v šijí alebo vystreľovanie bolesti smerom do horných končatín. Niektorí pacienti sa dokonca v noci budia na mravenčenie alebo trpnutie prstov.

Čo spôsobuje bolesť?

Na začiatku je bolesť krčnej chrbtice mierna - slabá a občas sprievodnými príznakmi môžu byť vyššie spomenuté príklady. Neskôr sa bolesť stupňuje na čoraz intenzívnejšiu a môže sa pripojiť bolesť hlavy, ramien, závraty, silné migrény, dvojité videnie či problémy s komplexným pohybom hlavy.

bolest krku

Medzi najčastejšie príčiny problémov s krčnou chrbticou patrí:
  • nesprávne držanie tela/nerovnomerné zaťažovanie chrbtice
  • nedostatok vitamínov a minerálov
  • nedostatok pohybu a športových aktivít/dlhodobé sedenie
  • neustály stres a emočné napätie
  • prievan alebo zápal

Ako riešiť túto bolesť?

Pravda je, že zázračný liek ešte nikto nevymyslel a bohužiaľ je to hlavne pravidelné aktívne cvičenie a aspoň mierny strečing. V podstate akákoľvek pohybová aktivita je vítaná.

Taktiež je potrebné si uvedomiť, že platnička medzi stavcami je z viskózného materiálu a na to, aby fungovala na 100% musí mať dostatočnú výživu. Preto na to aby ste mali zdravé platničky, nesmiete zabúdať na zdravú a pestrú stravu. Nesmierne dôležité sú B-vitamíny, ktoré sa často predpisujú pacientom pri bolestiach chrbtice pretože priamo pôsobia na nervovú sústavu.

A na záver, doktor MUDr. Róbert Rusnák, PhD - prednosta Neurochirurgickej kliniky ÚVN Ružomberok na tému ako predísť bolestiam krčnej chrbtice hlavne radí:

  1. Sedieť a chodiť vystretí (správne držanie tela)
  2. Vykonávať pravidelný pohyb a šport
  3. Počas dňa sa ľahko naťahovať (strečing) - napr. oprieť sa o stenu/dvere a vystrieť sa
  4. Častejšie sa usmievať :)
Späť na blog