kolagen

Kolagén – druhy, užívanie a na čo je dobrý?

Kolagén je neoddeliteľnou súčasťou nášho tela, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní štruktúry a funkcie mnohých tkanív. V tomto blogu sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o kolagéne – od jeho základnej definície a typov, cez jeho zdravotné benefity, až po praktické rady o jeho užívaní a získavaní zo stravy. Kolagén má široké spektrum priaznivých účinkov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie pokožky, kĺbov, kostí a svalov. Ponoríme sa do detailov, ako si vybrať ten najlepší kolagén pre vaše potreby, ako dlho ho užívať, a aké sú najlepšie spôsoby, ako zvýšiť jeho hladinu v tele

 • Čo je kolagén?
 • Typy kolagénu
 • Na čo je kolagén dobrý?
 • Čo spôsobuje zníženie hladiny kolagénu?
 • Ako zvýšiť hladinu kolagénu?
 • Otázky a odpovede
 • Záver
kolagén

Čo je kolagén?

Kolagén je kľúčový proteín, ktorý hrá v ľudskom tele mnoho štruktúrnych a funkčných úloh. Tento proteín je hlavnou zložkou spojivových tkanív, preto sa nachádza v koži, kĺboch, šľachách a kostiach. Význam kolagénu spočíva v tom, že týmto tkanivám dodáva pružnosť a pevnosť, čím pomáha udržiavať fyzickú integritu tela.

S pribúdajúcim vekom sa produkcia kolagénu v tele znižuje, čo môže viesť k starnutiu pokožky, strate pružnosti a stuhnutosti kĺbov. Z tohto dôvodu môže byť suplementácia kolagénu obzvlášť dôležitá pre starších ľudí, ale aj mladší môžu profitovať z konzumácie doplnkov stravy a potravín obsahujúcich kolagén, ktoré môžu pomôcť udržať zdravú pokožku a zmierniť bolesti kĺbov.

Kolagén je prítomný aj v mnohých kozmetických výrobkoch, kde sa používa na zvýšenie pevnosti a hydratácie pokožky, no nachádza sa aj v mnohých doplnkoch kĺbovej výživy. Výskum v posledných rokoch poukázal na ďalšie potenciálne zdravotné prínosy kolagénu, ako je podpora kardiovaskulárneho zdravia a zníženie zápalových stavov.

Typy kolagénu

Kolagén je mimoriadne rôznorodý proteín s viac ako 28 známymi typmi, z ktorých každý má v tele inú úlohu a vlastnosti. Tieto typy majú rôzne sekvencie aminokyselín a štruktúry, čo určuje ich špecifické funkcie. Najbežnejšie typy kolagénu, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri udržiavaní štrukturálnej integrity tela, sú:

 • Kolagén typu I
 • Kolagén typu II
 • Kolagén typu III

Kolagén typu I

Kolagén typu I je najbežnejším typom kolagénu v tele, predstavuje viac ako 90 % kolagénu v koži, kostiach, šľachách, väzivách a iných spojivových tkanivách. Tento typ zabezpečuje pevnosť a elasticitu tkanív. Pre svoju vysokú pevnosť v ťahu je kľúčový pre znášanie fyzickej námahy, napríklad v prípade šliach a väzov.

Kolagén typu II

Kolagén typu II sa nachádza hlavne v chrupavke a hrá zásadnú úlohu v zdraví kĺbov. Tento typ pomáha udržiavať elasticitu a odolnosť chrupavky, ktorá je životne dôležitá pre zabezpečenie hladkého pohybu kĺbov a tlmenia nárazov. Kolagénové doplnky typu II sa často používajú na liečbu kĺbových problémov, ako je osteoartritída.

Kolagén typu III

Kolagén typu III sa nachádza aj v koži, svaloch a stenách ciev. Tento typ tvorí najmä vlákna, ktoré poskytujú pružnosť a pevnosť a zohráva dôležitú úlohu pri hojení rán. Kolagén typu III je obzvlášť dôležitý v organizme malých detí a tehotných žien, kde rýchly rast a vývoj vyžaduje efektívnu stavbu tkaniva.

Tieto typy kolagénu významne prispievajú k štrukturálnemu zdraviu organizmu a pochopenie rôznych typov umožňuje ich cielené využitie pri liečbe a prevencii rôznych zdravotných stavov.

zdravie pokozky

Na čo je kolagén dobrý?

Kolagén má množstvo priaznivých účinkov na organizmus, z ktorých mnohé sú mimoriadne dôležité pre každodenné zdravie a pohodu. Niektoré z najčastejšie uvádzaných výhod zahŕňajú:

 • Zdravie pokožky
 • Zdravie kĺbov
 • Posilnenie kostí
 • Udržiavanie svalovej hmoty

Zdravie pokožky

Kolagén typu I a III je obzvlášť dôležitý pri udržiavaní štruktúry a pružnosti pokožky. Tieto typy kolagénu pomáhajú udržiavať hydratáciu pokožky, redukujú výskyt jemných liniek a vrások a podporujú hojenie rán. Pravidelná konzumácia kolagénových doplnkov môže prispieť k zvýšeniu hustoty pokožky, výsledkom čoho je jej viditeľne mladší vzhľad.

Zdravie kĺbov

Kolagén typu II je obzvlášť dôležitý pre zdravie kĺbov, pretože je hlavnou zložkou chrupavkového tkaniva. Suplementácia môže pomôcť znížiť bolesť kĺbov a zlepšiť funkciu kĺbov, najmä u ľudí s osteoartritídou. To môže zlepšiť pohyblivosť a znížiť opotrebovanie chrupavky, čo je nevyhnutné pre dlhodobé zdravie kĺbov.

Posilnenie kostí

Kolagén typu I hrá dôležitú úlohu aj pri posilňovaní kostí. Má kľúčovú úlohu pri udržiavaní štrukturálnej integrity kostí, pretože napomáha zabudovaniu vápnika a iných minerálov do kostného tkaniva, čím zvyšuje jeho hustotu a odolnosť. To je dôležité najmä pre staršiu vekovú skupinu, kde je prirodzený pokles hustoty kostí bežný.

Udržiavanie svalovej hmoty

Kolagén môže tiež zohrávať úlohu pri udržiavaní a zvyšovaní svalovej hmoty, najmä vo vyššom veku, keď je strata svalovej hmoty častá. Aminokyseliny v kolagéne, ako je glycín a prolín, môžu podporovať regeneráciu svalového tkaniva a syntézu svalových bielkovín.

Celkovo možno povedať, že cielené používanie rôznych typov kolagénu môže poskytnúť rôzne zdravotné benefity, ktoré môžu prispieť k lepšej kvalite života a prevencii chorôb. Konzumácia doplnkov stravy a potravín s obsahom kolagénu je čoraz populárnejšou metódou pre tých, ktorí chcú podporiť prirodzené funkcie svojho tela a pomôcť si udržať zdravie.

Čo spôsobuje zníženie hladiny kolagénu?

Zníženie hladiny kolagénu v tele môže byť spôsobené mnohými faktormi. Najčastejšie príčiny poklesu hladín kolagénu sú:

 • Starnutie
 • UV žiarenie
 • Fajčenie
 • Strava bohatá na cukor
 • Nedostatočná výživa

Starnutie

Ako prirodzená súčasť starnutia telo produkuje menej kolagénu a oslabuje sa aj štruktúra existujúceho kolagénu. Vekom totiž klesá aktivita fibroblastov, buniek stimulujúcich tvorbu kolagénu. Toto zmenšenie prispieva k strate elasticity pokožky, tvorbe vrások a stenčovaniu kĺbových chrupaviek.

starnutie

UV žiarenie

Slnečné UV lúče môžu poškodiť kolagénové vlákna v pokožke, čo podporuje proces starnutia pokožky a tvorbu vrások. UV žiarenie je obzvlášť škodlivé, pretože môže priamo poškodiť molekuly kolagénu a stimulovať enzýmy, ktoré kolagén rozkladajú. Preto je dôležité používať primeranú ochranu pred slnkom, najmä v oblastiach s vysokou intenzitou slnečného žiarenia.

Fajčenie

Jedným z mnohých škodlivých účinkov fajčenia je, že znižuje tvorbu kolagénu v tele. Toxické látky v cigaretovom dyme môžu poškodzovať kolagén a brzdiť činnosť fibroblastov, čo tiež prispieva k rýchlejšiemu starnutiu pokožky a strate pružnosti kĺbov.

fajcenie

Strava bohatá na cukor

Strava s vysokým obsahom cukru môže prispieť k procesu nazývanému glykácia, pri ktorom molekuly cukru reagujú s proteínmi vrátane kolagénu. Táto reakcia môže poškodiť štruktúru kolagénu, čo môže viesť k zníženiu elasticity pokožky a kĺbov. Glykácia tiež prispieva k urýchleniu procesov starnutia.

Nedostatočná výživa

K strate kolagénu môže prispieť aj nedostatok správnych živín, ako je vitamín C ktorý hrajú dôležitú úlohu pri syntéze kolagénu. Napríklad vitamín C je nevyhnutný pri stabilizácii zosieťovania kolagénu. Vyvážená, pestrá strava, ktorá obsahuje dostatok vitamínov a minerálov, je nevyhnutná na udržanie zdravých hladín kolagénu.

Ako zvýšiť hladinu kolagénu?

Na zvýšenie hladiny kolagénu existuje niekoľko metód, ktoré môžu pomôcť zlepšiť produkciu kolagénu v tele a udržať kvalitu kolagénu. Najbežnejšie spôsoby zvýšenia hladiny kolagénu sú:

 • Strava bohatá na vitamíny
 • Vyhýbanie sa zlým návykom
 • Kolagénové doplnky
 • Hydratácia
 • Fyzická aktivita

Strava bohatá na vitamíny

Jesť potraviny bohaté na vitamín C a zinok je nevyhnutné pre syntézu kolagénu. Zahrnutie ovocia, zeleniny do vašej stravy môže pomôcť poskytnúť živiny, ktoré potrebujete.

Vyhýbanie sa zlým návykom

Vyhýbanie sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu, ako aj miernemu vystavovaniu sa slnku môže pomôcť zachovať integritu kolagénových vlákien a podporiť zdravú produkciu kolagénu.

Kolagénové doplnky

Kolagén Collavant® n2 ponúkaný spoločnosťou StretchFit je vynikajúcou voľbou. Tento špeciálny doplnok môže podporovať produkciu kolagénu, je špeciálne navrhnutý pre zdravie kĺbov a vyrobený v Európe.

najlepší kolagén

Hydratácia

Udržiavanie správnej hydratácie je kľúčové pre udržanie zdravia pokožky, čo môže nepriamo podporovať zachovanie kolagénovej štruktúry.

Fyzická aktivita

Pravidelné cvičenie môže zlepšiť krvný obeh, čo môže pomôcť dodať živiny do tkanív, vrátane tých, ktoré sú potrebné na produkciu kolagénu.

Kombinácia týchto metód poskytuje integrovaný prístup k udržiavaniu a zvyšovaniu hladín kolagénu, čo prispieva k zlepšeniu celkového zdravia a pohody.

Otázky a odpovede

Ako dlho užívať kolagén?

Kolagén by sa mal užívať dlhodobo, pretože jeho účinky sa prejavujú postupne. Pre dosiahnutie viditeľných výsledkov na pokožke, vlasoch, nechtoch či kĺboch sa odporúča užívanie kolagénu aspoň 3 až 6 mesiacov. Dlhodobé užívanie prispieva k udržaniu zdravých hladín kolagénu v tele, čo môže pomôcť v prevencii príznakov starnutia a zlepšení celkového zdravia.

Ako si vybrať kolagén?

Pri výbere kolagénu je dôležité zohľadniť jeho typ a účel použitia. Kolagén typu I a III je vhodný pre zdravie pokožky, vlasov a nechtov, zatiaľ čo kolagén typu II je ideálny pre podporu kĺbov a chrupaviek. Tiež je dôležité vybrať kvalitné produkty, ktoré sú hydrolyzované, pretože sa lepšie vstrebávajú. Skontrolujte, či doplnok neobsahuje zbytočné prísady a konzervanty.

Najlepší kolagén na kĺby?

Najlepší kolagén na kĺby je kolagén typu II, pretože je hlavnou zložkou chrupaviek a podporuje ich elasticitu a pevnosť. Produkty, ako je Kolagén Collavant® n2, sú špeciálne navrhnuté pre zdravie kĺbov a môžu pomôcť znížiť bolesti a zlepšiť pohyblivosť.

kolagen

Ako získať kolagén zo stravy?

Kolagén je možné získať aj zo stravy. Medzi potraviny bohaté na kolagén patria vývary z kostí, ryby s kožou, kuracie mäso, vaječné bielky a želatína. Konzumácia týchto potravín môže prirodzene zvýšiť hladinu kolagénu v tele a podporiť zdravie pokožky, vlasov, nechtov a kĺbov.

Kedy užívať kolagén?

Najlepšie je užívať kolagén ráno nalačno alebo večer pred spaním. Ranné užívanie nalačno môže zvýšiť jeho absorpciu, zatiaľ čo večerné užívanie môže podporiť regeneráciu tkanív počas spánku. Konzistentné denné užívanie je kľúčové pre dosiahnutie optimálnych výsledkov.

Ako si vyrobiť kolagén?

Kolagén si môžete vyrobiť doma varením kostí a šliach, aby ste získali výživný vývar. Tento proces zahŕňa dlhé varenie kostí, najlepšie z hovädzieho alebo kuracieho mäsa, s pridaním zeleniny a octu, ktorý pomáha uvoľniť kolagén z kostí. Výsledný vývar je bohatý na kolagén a ďalšie prospešné látky.

Čo obsahuje kolagén?

Kolagén je zložený z aminokyselín, najmä glycínu, prolínu a hydroxyprolínu, ktoré sú dôležité pre štruktúru a funkciu spojivových tkanív. Obsahuje tiež malé množstvo minerálov, ako je vápnik a horčík, ktoré podporujú zdravie kostí a kĺbov.

Čo je hydrolyzovaný kolagén?

Hydrolyzovaný kolagén je kolagén, ktorý bol rozložený na menšie peptidy pomocou enzýmov, čo zlepšuje jeho vstrebávanie v tele. Tento typ kolagénu je veľmi účinný a ľahko sa používa v doplnkoch stravy, pretože sa rýchlo vstrebáva a využíva v organizme.

zdravie kosti - kolagen

Záver

Ako starneme, naša produkcia kolagénu klesá, čo môže viesť k množstvu zdravotných problémov, ako je starnutie kože, bolesti kĺbov a strata hustoty kostí. Existuje však niekoľko stratégií, ako tomu zabrániť, vrátane užívania kolagénových doplnkov, zdravej stravy bohatej na vitamíny, vyhýbania sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu, pravidelnej hydratácie a fyzickej aktivity, ktoré všetky prispievajú k udržaniu a zvýšeniu hladiny kolagénu.

Integrované používanie týchto metód môže pomôcť zlepšiť kvalitu života, zachovať mladistvý vzhľad a podporiť celkové zdravie. Udržiavanie a zvyšovanie zdravých hladín kolagénu je preto mimoriadne dôležité pre dlhodobú pohodu.

Späť na blog

Pridať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred publikovaním schválené.