korzet na chrbát

Korzet na chrbát - Kľúč k lepšiemu zdraviu a postoju

Viete, ako sa hovorí – „držanie tela odhaľuje všetko“. A v dnešnom uponáhľanom svete plnom sedavých prác a nekonečného pozerania do obrazoviek, je ľahké zabudnúť na význam správneho držania tela . Je tu ale pomocník - korzet na chrbát. Tento pomocník nielenže zlepšuje vašu postúru, ale má aj ďalšie neuveriteľné zdravotné prínosy. Poďme sa pozrieť na to, ako vám korzet na chrbticu môže pomôcť.

korektor pre vzpriamené držanie tela

Čo je korzet na chrbát a ako funguje?

Korzet na chrbát, ktorý je tiež známy ako korzet na chrbticu alebo pajonček, je zariadenie navrhnuté tak, aby podporovalo váš chrbát a ramená v optimálnej polohe. Jeho hlavnou úlohou je pripomínať vášmu telu, aké je správne držanie tela. Pomáha vytvárať správny svalový vzorec a postupne vedie k prirodzenejšiemu a zdravšiemu držaniu tela. Tieto pomôcky sa líšia v dizajne a funkcii – od jednoduchých elastických pásov, ktoré jemne tiahnu ramená dozadu, až po sofistikovanejšie korektory chrbta, ktoré poskytujú pevnejšiu podporu.

Korektor pre vzpriamené držanie tela

Zdravotné prínosy korzetu na chrbát

Investícia do korzetu na chrbát nie je len otázkou vzhľadu. Je to investícia do vášho zdravia. Použitím korektora pre vzpriamené držanie tela môžete získať nasledujúce výhody:

 • Lepší postoj: Korzet na chrbát vám pomáha udržať správne držanie tela, čo môže predchádzať vzniku bolestí chrbta a krčnej chrbtice, ktoré sú častým dôsledkom dlhodobého sedenia alebo skláňania.
 • Zníženie bolesti: Mnoho ľudí trpí chronickou bolesťou chrbta práve kvôli zlému držaniu tela. Korektor na vzpriamené držanie tela pomáha rovnomerne rozložiť tlak na chrbát, čo môže významne znížiť bolesť.
 • Zlepšenie dýchania: Nie ste si istí, ako súvisí držanie tela s dýchaním? Správna postúra umožňuje pľúcam sa plne rozpínať, čo znamená lepšie okysličenie tela.
 • Zvýšenie energie a koncentrácia: Keď je vaše telo správne zarovnané, cítite sa menej unavení a vaša schopnosť sa sústrediť sa zlepšuje.

Ako vybrať správny korzet na chrbát

Výber správneho korektora držania tela je kľúčový pre jeho účinnosť. Tu sú dva hlavné aspekty, na ktoré by ste mali dbať:

 1. Materiál a konštrukcia: Materiál by mal byť dostatočne pevný, aby poskytoval potrebnú podporu, ale zároveň dostatočne pohodlný a priedušný na celodenné nosenie. Niektoré korektory sú vyrobené z neoprénu alebo iných pružných materiálov, ktoré sa prispôsobia vášmu telu.
 2. Nastaviteľnosť: Dôležitým faktorom je možnosť nastaviť korektor držania tela podľa vašej veľkosti a potrieb. Korzet by mal byť ľahko nastaviteľný, aby priliehal tesne, ale nie príliš, aby nedochádzalo k obmedzeniu pohybu alebo nepohodlia.

Korektor pre vzpriamené držanie tela

Ako správne používať korzet na chrbát

 • Postupný začiatok: Začnite nosením korzetu po kratšiu dobu, aby si vaše telo mohlo zvyknúť. Postupne predlžujte dobu nosenia.
 • Správne nastavenie: Uistite sa, že korzet je správne nastavený, aby poskytoval dostatočnú podporu bez nepohodlia. Nie je dobré, keď je príliš tesný, pretože to môže viesť k ďalším problémom.
 • Kombinácia s cvičením: Nosenie korzetu by malo byť doplnené PRAVIDELNÝM CVIČENÍM ZAMERANÝM NA POSILNENIE SVALOV CHRBTA A BRUCHA, aby sa podporilo správne držanie tela aj bez korektora!!!

Alternatívy a doplnky ku korzetom

 • Cvičenie pre správne držanie tela: Pravidelné cvičenia, ako je joga a pilates, sú neoceniteľné na posilnenie svalov, ktoré podporujú správne držanie. Tieto aktivity nielen posilňujú svaly, ale taktiež zlepšujú flexibilitu a celkovú pohyblivosť tela.
 • Ergonomické sedacie návyky: Vytvorenie ergonomického pracovného priestoru je ďalším kľúčom k lepšiemu držaniu tela. Správne nastavená stolička, stôl a počítačový monitor môžu mať významný vplyv na vaše držanie tela počas dňa.
ergonómia

FAQ: Najčastejšie otázky

1. Je nosenie korzetu na chrbát pohodlné?  Áno, pokiaľ je správne nastavený a správne vybraný pre vaše telo, môže byť nosenie korzeta veľmi pohodlné. Dôležité je vybrať si korzet, ktorý neobmedzí vaše pohyby a ktorý bude vhodný pre váš typ aktivity.

2. Ako dlho by som mal nosiť korzet na chrbát?  Odporúča sa začať s krátkymi obdobiami, napríklad 30 minút až 1 hodinu denne, a postupne predlžovať dobu nosenia podľa vášho pohodlia a potrieb ALE JE NESMIERNE DÔLEŽITÉ PRI TOM ZAČAŤ AJ S CVIČENÍM.

3. Môže pravidelné nosenie korzetu spôsobiť oslabenie svalov?  Existuje obava, že dlhodobé závislosti na korektore môžu viesť k oslabeniu svalov, pokiaľ nevykonávate aj posilňovacie cvičenia. Korzet by mal byť používaný ako podporný nástroj spolu s pravidelným cvičením na posilnenie svalov chrbta a brucha, čo pomôže podporiť správne držanie tela aj bez korektora.

Záver

Investícia do rovnača chrbta alebo korzetu na chrbát môže byť kľúčovým krokom k lepšiemu zdraviu a pohode. Je to nástroj, ktorý vám pomôže nielen vyzerať lepšie, ale aj sa cítiť lepšie. Pamätajte, že správny výber, používanie a kombinácia s ďalšími zdravými návykmi sú kľúčom k úspechu. Tak čo hovoríte, ste pripravení vziať svoje držanie tela do vlastných rúk?

Späť na blog

Pridať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred publikovaním schválené.