chiropraktik

Kto je chiropraktik a čo je chiropraxia?

V tomto článku sa pozrieme bližšie na svet chiropraxie – oblasť zdravotnej starostlivosti, ktorá v posledných rokoch získava na popularite. V tomto blogu si rozoberieme:

 • Kto je chiropraktik?
 • Čo je chiropraxia?
 • Chiropraktik vs. Fyzioterapeut: porovnanie a rozdiely
 • Ako si vybrať chiropraktika?

Kto je chiropraktik?

Chiropraktik je zdravotnícky odborník, ktorý sa špecializuje na diagnostiku, liečbu a prevenciu porúch pohybového aparátu, predovšetkým chrbtice. Títo odborníci majú unikátne postavenie v oblasti zdravotnej starostlivosti, pretože ich prístup sa odlišuje od tradičnej medicíny tým, že nezahŕňa použitie farmaceutických liekov alebo chirurgických zákrokov. Namiesto toho sa chiropraktici zameriavajú na manuálnu terapiu, najmä na chiropraktické úpravy alebo manipulácie s chrbticou, čo znamená aplikáciu špecifického tlaku a pohybu na chrbticu a okolité štruktúry.

Ich cieľom je zlepšiť funkciu a znížiť bolesť, čím prispievajú k celkovému zdraviu a pohode pacienta. Chiropraktici veria, že mnohé zdravotné problémy, vrátane bolesti hlavy, bolesti chrbta a krku, ako aj iné problémy, majú svoj pôvod v poruchách chrbtice a súvisiacich štruktúrach. Tieto poruchy môžu ovplyvňovať nervový systém a celkové zdravie jedinca.

Chiropraktik

Čo je chiropraxia?

Chiropraxia, ako medicínska disciplína, je založená na princípe, že správne fungovanie chrbtice a nervového systému je kľúčom k udržaniu celkového zdravia. Táto filozofia sa odlišuje od tradičnej medicíny, ktorá sa často viac sústreďuje na liečbu symptómov, zatiaľ čo chiropraxia kládne dôraz na prevenciu a liečbu príčin zdravotných problémov. Chiropraktici veria, že mnohé bežné zdravotné ťažkosti - od bolesti chrbta a krku až po určité typy bolesti hlavy - môžu byť priamo spojené s dysfunkciou v chrbticovom stĺpci a okolitých štruktúrach, ktoré ovplyvňujú nervový systém.

Chiropraktik vs. Fyzioterapeut: porovnanie a rozdiely

Keď hľadáme starostlivosť o naše telo, často sa rozhodujeme medzi rôznymi typmi odborníkov. Dvaja z týchto odborníkov sú chiropraktik a fyzioterapeut. Aj keď obe profesie majú podobný cieľ – pomôcť nám dosiahnuť lepšie telesné zdravie – ich metódy, prístupy a špecializácie sa môžu líšiť.

Definícia a Zameranie

 • Chiropraktik: Zameriava sa na diagnostiku, liečbu a prevenciu porúch pohybového aparátu, najmä chrbtice. Používa manuálne techniky na úpravu chrbtice a kĺbov, aby zlepšil nervovú funkciu a celkové zdravie.
 • Fyzioterapeut (fyzio): Sústreďuje sa na zlepšenie pohybu a funkčnosti tela po zranení, ochorení alebo liečbe chronickej bolesti. Fyzioterapeuti používajú široké spektrum techník vrátane cvičenia, mobilizácie, elektroterapie a iných.

  Metódy a Prístupy

  • Chiropraktik: Hlavnou metódou chiropraktika je chiropraktická úprava alebo manipulácia, ktorá sa zameriava na obnovenie správnej polohy a pohyblivosti kĺbov. 
  • Fyzioterapeut: Využíva individuálne prispôsobené cvičebné programy, techniky na zlepšenie rozsahu pohybu, silové cvičenia, masáže, ako aj techniky na zmiernenie bolesti, ako je ultrazvuk alebo elektrická stimulácia.

  Vzdelávanie a Kvalifikácia

  • Chiropraktik: Absolvuje štúdium zamerané na chiropraxiu, ktoré zahŕňa teóriu, praktickú výučbu a často aj povinnú klinickú prax.
  • Fyzioterapeut: Absolvuje štúdium vo fyzioterapii, ktoré zahŕňa širokú škálu medicínskych a biologických vied, vrátane značného množstva klinickej praxe.

  Typické prípady a Liečebné plány

  • Chiropraktik: Často vyhľadávaný pri problémoch ako sú bolesti chrbtice, šije, hlavy, problémy s kĺbmi a nervovým systémom.
  • Fyzioterapeut: Zameriava sa na rehabilitáciu po zraneniach, operáciách, liečbu chronickej bolesti, neurologické poruchy a zlepšenie mobility.
  Chiropraktik vs. Fyzioterapeut

  Ako si vybrať chiropraktika?

  Pri výbere chiropraktika je nevyhnutné venovať zvláštnu pozornosť niekoľkým kľúčovým aspektom, aby ste sa uistili, že dostanete najlepšiu možnú starostlivosť. Tu sú rozšírené kroky a tipy, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní:

  1. Overenie kvalifikácie

  Dôkladná kontrola vzdelania a certifikácie: Uistite sa, že chiropraktik má relevantné vzdelanie a je držiteľom platnej licencie. Toto môžete overiť na webových stránkach profesijných asociácií alebo cez štátne regulačné orgány.

  2. Zhromažďovanie Odporúčaní

  Odporúčania od zdravotníckych odborníkov: Konzultujte so svojím lekárom alebo inými zdravotníckymi odborníkmi, ktorí vám môžu odporučiť spoľahlivého chiropraktika.

  Osobné odporúčania: Nebojte sa opýtať rodiny, priateľov alebo kolegov na ich skúsenosti a odporúčania. Osobné skúsenosti môžu poskytnúť cenný pohľad do kvality starostlivosti a prístupu konkrétneho chiropraktika.

  3. Kontrola recenzií

  Online recenzie a hodnotenia: Pozrite sa na recenzie na internete, aby ste získali predstavu o skúsenostiach predchádzajúcich pacientov. Webové stránky ako  Google alebo špecializované zdravotnícke portály môžu byť užitočné.

  Reakcie na spätnú väzbu: Všímajte si, ako chiropraktik reaguje na pozitívnu aj negatívnu spätnú väzbu, čo môže odrážať ich prístup k pacientom a záväzok k vylepšovaniu služieb.

  4. Osobná Konzultácia

  Prvá konzultácia: Mnoho chiropraktikov ponúka prvú konzultáciu zdarma alebo za znížený poplatok. Toto je skvelá príležitosť nielen na posúdenie prístupu a komunikácie chiropraktika, ale aj na prediskutovanie vašich potrieb a očakávaní.

  Pýtajte sa otázky: Počas prvej konzultácie sa nebojte položiť otázky týkajúce sa metód liečby, očakávaných výsledkov, početnosti návštev a celkových nákladov na liečbu.

  Výber správneho chiropraktika je rozhodujúci krok na ceste k úľave od bolesti a lepšiemu zdraviu. Venovanie času na dôkladný výber a zhodnotenie všetkých možností zabezpečí, že vaša skúsenosť s chiropraxiou bude čo najpozitívnejšia a najefektívnejšia.

  Ako si vybrať chiropraktika

  Záver

  Chiropraxia poskytuje alternatívny prístup k zdravotnej starostlivosti, ktorý sa zameriava na celistvosť tela a jeho schopnosť samo-zotavovať sa. Hoci táto oblasť nie je bez kontroverzií, mnohí ľudia zažili úľavu od bolesti a zlepšenie kvality života vďaka chiropraktickej starostlivosti. Je však dôležité vždy hľadať odborné zdravotné poradenstvo pred začatím akejkoľvek novej formy liečby.

  Späť na blog

  Pridať komentár

  Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred publikovaním schválené.