Strečing: Pár krátkych minút, ktoré môžu citeľne zlepšiť váš výkon

Strečing: Pár krátkych minút, ktoré môžu citeľne zlepšiť váš výkon


Niekedy je dosť ťažké už len zapojiť nové cviky do pravidelného tréningového plánu, a pridať ďalších 5 - 10 minút ku každému tréningu pre strečing môže byť ešte ťažšie. Vďaka výhodám strečingu sa však tento čas navyše môže vyplatiť. Ďalej sa dozviete prečo.


Znižuje šancu zranenia - Nie je nič horšie ako natiahnuť alebo natrhnúť sval počas cvičenia. Zahriatie svalov pred tréningom môže pomôcť signifikantne znížiť svalovú námahu a bolesť počas tréningu. Ak chcete dodať svojim svalom energiu pred činnosťou, môžete vykonať dynamické zahriatie. Tento typ rozcvičky zahŕňa dynamický pohyb, a môže pomôcť telu pripraviť sa na vašu aktivitu. Môže to pozostávať z vykonania 10 - 15 opakovaní ľahkého skákania, chôdze do pľúc, cvikov na bočný krok atď.


Znižuje bolesť a stuhnutosť svalov - Rovnako ako potrebujete ráno šálku kávy, aj vaše telo potrebuje určitý čas na prípravu na náročnú činnosť. Strečing vám dáva väčší rozsah pohybu počas tréningu, pri vašich každodenných činnostiach a môže tiež pomôcť zmierniť stres.


Zlepšuje krvný obeh - strečing môže zlepšiť prietok krvi a spraví váš tréning efektívnejším.


Zvyšuje flexibilitu - Všimli ste si niekedy, že ak necvičíte pravidelne, strácate schopnosť pri natiahnutí nôh dosiahnuť na prsty? To je obzvlášť dôležité, pretože nie všetky naše svaly si zvykajú každý deň. Strečing je niečo, čo by sa malo robiť každý deň, pretože s pribúdajúcimi rokmi sa naše svaly zvyknú skracovať / napínať, a ak nie sú natiahnuté, nemusia fungovať správne.


Strečing je úžasný spôsob, ako pomôcť chrániť pred touto stratou, keď starneme.

Uistite sa, že ste jemne natiahli všetky hlavné svalové skupiny, najmä po cvičení. Ľahšie sa vám lepšie naťahuje, keď sú vaše svaly už pri vašej činnosti teplé. Nasledujúce úseky sú dobrým východiskovým bodom pre akýkoľvek tréning a dajú sa prispôsobiť podľa vašich potrieb a aktivity:


Paže - Môže to zahŕňať vykonávanie kruhov na rukách (v oboch smeroch), natiahnutie ruky cez hrudník alebo za hlavu. Plánujte, aby ste každý úsek držali 10 - 20 sekúnd. Uistite sa, že nikdy neskáčete alebo nemáte krátke a rýchle pohyby.