Čo je to Spondylartróza - Jej príznaky, príčiny a riešenie

Čo je to Spondylartróza - Jej príznaky, príčiny a riešenie

V nasledujúcom článku sa dozviete:

 • Čo je to spondylartróza?
 • Príčiny spondylartrózy
 • Príznaky a symptómy spondylartrózy
 • Diagnóza spondylartrózy
 • Vplyv spondylartrózy na každodenný život
 • Dostupná liečba spondylartrózy

Čo je to spondylartróza? 

Spondylartróza je chronické ochorenie postihujúce kĺby v chrbtici, často charakterizované bolesťou a stuhnutosťou. V nasledujúcom článku sa pokúsime podrobne vysvetliť túto chorobu, aby sme ju pochopili bez použitia zložitého lekárskeho žargónu.

Chrbtica je základným prvkom ľudského tela. Je tvorená radom kostí, nazývaných stavce, ktoré sú spojené kĺbmi. Spondylartróza je ochorenie, ktoré postihuje tieto kĺby a môže výrazne ovplyvniť funkciu a pohyblivosť chrbtice.

spondylartróza

V tomto blogovom príspevku odhaľujeme podstatu spondylartrózy a poskytujeme informácie zrozumiteľné pre každého. Bez ohľadu na to, či ste len náhodný čitateľ alebo hľadáte konkrétne informácie o tom, ako môže spondylartróza ovplyvniť váš život, pripravte sa na objavovanie dôležitých poznatkov, ktoré vám pomôžu lepšie rozumieť a zvládať zdravotné problémy chrbtice.

 

Príčiny spondylartrózy

Spondylartróza sa neobjaví len tak bezdôvodne. Existujú špecifické príčiny a riziká, ktoré prispievajú k jej objaveniu. Pochopenie týchto faktorov môže byť zásadným krokom k liečbe a prevencii. Príčiny:

 • Starnutie
 • Genetická predispozícia
 • Zápalové procesy
 • Enviromentálne faktory
spondylartróza starnutie

Starnutie:

Najčastejšou príčinou je prirodzený proces starnutia. Ako hodiny tikajú, naše telo prechádza prirodzeným procesom starnutia a naša chrbtica nie je imúnna voči zmenám, ktoré prichádzajú s postupom času. Vzťah medzi starnutím a spondylartrózou môžeme považovať za komplexný proces, kde opotrebenie kĺbov chrbtice má významnú úlohu. S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť vývoja spondylartrózy, čo je dôsledok dlhodobého zaťaženia a prirodzeného procesu starnutia chrbtice.

Genetická predispozícia:

Jednou z hlavných príčin spondylartrózy je genetická predispozícia. Ak už niekto z vašej rodiny s týmto ochorením chrbtice bojoval, je šanca, že sa rozhodne navštíviť aj vás. Je to ako dediť nie príliš dobré rodinné dedičstvo. Aj keď treba mať na pamäti, že to neplatí vo všetkých prípadoch. Ak spondylartrózu má niekto v rodine, ešte neznamená, že sa nevyhnutne objaví aj u vás.

Zápalové procesy:

Predstavte si vašu chrbticu ako rušné mesto, kde každá časť vykonáva dôležitú úlohu. V prípade spondylartrózy dochádza k zápalovým procesom v chrbtici, čo môžeme prirovnať k protestu, ktorý narušuje bežný chod mesta. Tento zápal vedie k tomu, že kĺby v chrbtici sa stávajú bolestivými a obmedzenými, podobne ako keby v meste vypukla minirevolúcia, ktorá narušuje jeho normálnu funkciu.

Enviromentálne faktory:

Niekedy sa na vzniku spondylartrózy podieľajú aj vonkajšie faktory. Tie môžu siahať od infekcie až po iné vplyvy prostredia, ktoré vytvárajú podmienky na to, aby sa stav prejavil. 


Príznaky a symptómy spondylartrózy

Spondylartróza, tichý narušiteľ harmónie chrbtice, za sebou často zanecháva znaky, ktoré naznačujú, že niečo nie je v poriadku . Rozpoznanie týchto príznakov a symptómov je kľúčom k včasnej diagnóze a účinnej liečbe. Najdôležitejšie príznaky spondylartrózy:

 • Pretrvávajúca bolesť chrbta
 • Ranné napätie
 • Znížený rozsah pohybu
 • Bolesť, ktorá sa zhoršuje nečinnosťou
 • Únava
 • Bolesť pod chrbtom
 • Poruchy spánku

Pretrvávajúca bolesť chrbta:

Najčastejším a možno najnápadnejším znakom je pretrvávajúca bolesť chrbta. Toto nie je obyčajná bolesť; je to stály spoločník, ktorý sa môže zdať, že si nikdy nedá prestávku. Táto bolesť sa môže pohybovať od mierneho nepohodlia až po intenzívny, pulzujúci pocit a môže postihnúť rôzne oblasti chrbtice.

Ranné napätie:

Mali ste niekedy pocit, že vaša chrbtica potrebuje šálku kávy, aby sa prebudila? Ranné napätie je klasickým príznakom spondylartrózy . Chrbtica, ktorá sa zdráha zapájať sa do každodenných činností, ráno sa cíti obzvlášť stuhnutá, takže je náročné začať s rannou rutinou.

 ranna bolesť chrbta 

Znížený rozsah pohybu:

Vaša chrbtica je flexibilná, ale spondylartróza tomu môže brániť. Ak zistíte, že máte problémy s otáčaním alebo ohýbaním tak voľne ako predtým, môže to byť znakom toho, že spondylóza obmedzuje pohyblivosť vašej chrbtice.

Bolesť, ktorá sa zhoršuje nečinnosťou:

V skutočnosti sa bolesť spojená s týmto stavom často zhoršuje, keď sa nehýbete. Je to ako keby vám vaša chrbtica pripomínala, aby ste udržali telo v pohybe.

Únava:

Spondylartróza sa nezameriava len na chrbticu; môže byť sprevádzaná aj pocitom únavy . Pretrvávajúca bolesť a stuhnutosť si môžu vybrať daň na vašej energetickej hladine a zanechajú vo vás pocit vyčerpania a únavy aj po dobrom spánku.

Bolesť pod chrbtom:

Hoci stredobodom pozornosti je často chrbát, spondylartróza môže postihnúť aj iné oblasti. Bolesť môže vyžarovať až do zadku alebo stehien, čo napodobňuje vlastnosti ischiasu. 

Poruchy spánku:

Pri spondylartróze sa kvalitný spánok môže stať obtiažne dosiahnuteľným. Bolesť a nepohodlie spojené s touto chorobou môžu výrazne ovplyvniť vaše spánkové návyky a spôsobiť, že miesto pokojného spánku sa budete v noci neustále prebúdzať alebo meniť polohu.

insomnia nespavosť

Rozpoznanie týchto príznakov a symptómov je prvým krokom k návšteve lekára a vypracovaniu účinného plánu liečby spondylartrózy. Ak ste pri čítaní zistili, že pri týchto znakoch prikyvujete hlavou, možno je čas počúvať, čo hovorí vaša chrbtica a podniknúť proaktívne kroky na zlepšenie jej zdravia.

Diagnóza spondylartrózy?

Diagnostikovanie spondylartrózy môže byť zložitý proces, ktorý vyžaduje dôkladnú analýzu a vyšetrenie zo strany zdravotníckeho personálu. Ak máte pretrvávajúce bolesti chrbta alebo podozrenie na spondylartrózu, tu je stručný prehľad toho, ako prebieha diagnostický proces:

 1. Klinické hodnotenie
 2. Fyzikálne vyšetrenie
 3. Zobrazovacie postupy
 4. Vylúčenie iných príčin
 5. Spolupráca s profesionálmi 

Klinické hodnotenie:

Všetko to začína dobrým staromódnym rozhovorom so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Budú sa pýtať na vašu anamnézu, príznaky a možné rizikové faktory. Pripravte sa na to, že vyššie uvedené príznaky budete musieť podrobne popísať a vyjadriť ako dlho ich už pociťujete.

lekar liecba spondylartróza 

Fyzikálne vyšetrenie:

Lekár sa potom stane akýmsi detektívom a vykoná fyzické vyšetrenie. Skontroluje rozsah pohybu chrbtice, vyhľadá príznaky zápalu, prípadne skontroluje iné kĺby, či nemajú problémy.

Postupy pri zobrazovaní:

Teraz je čas priniesť veľké zbrane - zobrazovacie postupy. Röntgenové lúče sú často prvou obrannou líniou . Tie môžu odhaliť zmeny v chrbtici, ako je poškodenie kĺbov a abnormality. Ak je potrebné podrobnejšie vyšetrenie, môže byť na rade magnetická rezonancia (MRI) alebo počítačová tomografia (CT).

spondylartróza RTG

Vylúčenie iných príčin:

Proces nie je len o potvrdení spondylartrózy, ale aj o vylúčení ďalších možných vinníkov. Stavy ako hernia platničky, osteoartritída alebo dokonca infekcie môžu napodobňovať symptómy spondylartrózy a mali by byť počas diagnostickej cesty vylúčené.

Spolupráca so špecialistami:

Súčasťou diagnostickej skladačky môže byť v niektorých prípadoch aj spolupráca so špecialistami. Reumatológovia a ortopedickí špecialisti so špecializáciou na autoimunitné ochorenia môžu prispieť svojimi odbornými znalosťami k potvrdeniu a objasneniu diagnózy.

Diagnóza spondylartrózy je v podstate kombináciou anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia, zobrazovacích postupov a odborných znalostí lekárov. Ide o spoločné úsilie odhaliť pravdu za signálmi, ktoré vaša chrbtica vysiela, a vytvoriť plán, ktorý vám pomôže znovu získať kontrolu nad zdravím vašej chrbtice . Ak máte podozrenie na spondylartrózu, neváhajte kontaktovať svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Vplyv spondylartrózy na každodenný život

Spondylartróza nie je len fyzický stav; je to rozptýlenie, ktoré môže vrhnúť tieň na rôzne aspekty každodenného života. Pochopenie potenciálnych účinkov je kľúčové pre jednotlivcov s týmto stavom a tých, ktorí ich podporujú. Pozrime sa, ako môže spondylartróza ovplyvniť každodenný život:

 • Stredobodom záujmu je chronická bolesť
 • Výzvy na pracovisku 
 • Obmedzenia v každodenných činnostiach
 • Spoločenské a voľnočasové obmedzenia
 • Poruchy spánku
 • Emocionálna záťaž

Chronická bolesť je stredobodom pozornosti:

Predstavte si, že sa každý deň zobúdzate s nechceným spoločníkom – chronickou bolesťou. Spondylartróza je často spojená s pretrvávajúcou bolesťou chrbta, ktorá sa môže pohybovať od neznesiteľného nepohodlia až po intenzívne pulzovanie . Táto bolesť sa stáva stálym pozadím, ovplyvňujúcim každý pohyb a rozhodnutie počas celého dňa.

Výzvy na pracovisku:

Dlhodobé sedenie môže byť obzvlášť náročné, najmä v polohách, ktoré stav zhoršujú. Ergonomické úpravy a časté prestávky sa môžu stať základnými stratégiami na zvládnutie pracovného dňa.

dlhodobe sedenie za PC

Obmedzenia v každodenných činnostiach:

Jednoduché, kedysi veodmé činnosti, ako je ohýbanie sa, aby ste si zaviazali šnúrky na topánkach alebo siahli po veciach na vysokej polici, sa stávajú vedomým úsilím. Účinky spondylartrózy na rozsah pohybu môžu obmedziť tieto každodenné aktivity, čo si vyžaduje niekedy aj pomoc.

Spoločenské a voľnočasové obmedzenia:

Pozvánky na spoločenské akcie alebo voľnočasové aktivity možno prijať s váhaním. Strach z bolesti alebo nepohodlia môže ovplyvniť rozhodnutie venovať sa činnostiam, ktoré ste si predtým užívali bez rozmýšľania. Bohužiaľ to môže viesť k pocitom izolácie alebo stiahnutia sa zo spoločenského života.

Poruchy spánku:

Noc nie je vždy pokojným únikom. Poruchy spánku spôsobené bolesťou a nepohodou môžu zmeniť svätyňu odpočinku na bojisko . Kvalitný spánok sa stáva nepolapiteľným, prispieva k únave a ovplyvňuje hladinu energie počas dňa.

Emocionálna záťaž:

Riešenie chronickej bolesti a každodenných problémov spondylartrózy si môže vyžiadať aj emocionálnu daň. Frustrácia, úzkosť a dokonca aj depresia sa môžu stať súčasťou emocionálneho prostredia. Neustále riešenie bolesti môže ovplyvniť duševnú pohodu a flexibilitu.

Dostupná liečba spondylartrózy

Na spondylartrózu existujú stratégie a liečby, ktoré môžete použiť na zvládnutie jej bolesti a opätovné získanie kontroly nad svojím životom. Poďme preskúmať arzenál možností, ktoré používajú lekári na liečbu spondylartrózy:

 • Lieky
 • Terapeutická gymnastika
 • Úpravy životného štýlu
 • Cvičenia a pomôcky

Lieky:

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID): Tieto voľne predajné lieky alebo lieky na predpis môžu pomôcť znížiť bolesť a zápal a poskytnúť úľavu od nepohodlia spojeného so spondylartrózou.

spondylartróza lieky

Chorobu modifikujúce antireumatické lieky (DMARD): V závažnejších prípadoch môžu byť DMARD predpísané na úpravu priebehu spondylartrózy, najmä ak je významnou súčasťou zápalovej artritídy.

Fyzioterapia:

Fyzioterapeuti sú ako superhrdinovia zo sveta spondylartrózy. Prispôsobené tréningové programy sú navrhnuté tak, aby zlepšili flexibilitu, posilnili svaly a zlepšili celkovú funkciu chrbtice . Učenie správnej mechaniky tela môže znamenať rozdiel v liečbe spondylartrózy.

Úpravy životného štýlu:

Niekedy môžu malé zmeny životného štýlu urobiť veľký rozdiel . Udržiavanie správneho držania tela, zavedenie pravidelného cvičenia a vyhýbanie sa dlhšej neaktivite môže prispieť k celkovej liečbe spondylartrózy.

Cvičenia a pomôcky:

Špeciálne cvičenia a pomôcky môžu byť nápomocné pri udržiavaní ohybnosti kĺbov a predchádzaní stuhnutosti. Korektor držania tela Corpus a naťahovač chrbta BackFlex™ PRO sú dve pomôcky navrhnuté odborníkmi a môžu pomôcť pri liečbe spondylartrózy. Okrem toho môžu pri chorobe pomôcť aj cviky, o ktorých píšeme v našom blogu.

Nezabúdajte, že optimálna metóda liečby spondylartrózy sa líši od jednotlivca k jednotlivcovi a pred začatím akejkoľvek liečby by ste sa určite mali poradiť so svojím lekárom. Úzka spolupráca so zdravotníckymi pracovníkmi vrátane reumatológov, ortopedických špecialistov a fyzioterapeutov vám môže pomôcť orientovať sa v rôznych dostupných liečebných postupoch a nájsť plán, ktorý vám vyhovuje.

Na znak našej podpory a odhodlania pomáhať vám na vašej ceste k lepšiemu zdraviu, sme pre vás pripravili špeciálnu ponuku. Použite zľavový kód BLOG10 pri vašom ďalšom nákupe a získajte exkluzívnu zľavu.

Záver:

Na konci našej cesty skúmania spondylartrózy stojíme na križovatke hlbšieho porozumenia. Od identifikácie príznakov spondylartrózy až po pochopenie jej dopadu na každodenný život. Pomocou získaných informácií sme sa prepracovali cez zložitosti spondylartrózy a nadobudli sme cenné znalosti.

Liečba spondylartrózy nie je len o zmiernení symptómov. Dôležité sú zmeny v životnom štýle, techniky na zvládanie bolesti a vzdelávanie pacientov. Tento holistický prístup pomáha pacientom nielen zmierniť bolesť, ale aj zlepšiť celkovú kvalitu ich života.

Späť na blog

Pridať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred publikovaním schválené.